آموزش طراحی سایت

طراحی سایت با روش های جدیدسایت جوملای خود را به خوبی راه انداخته اید و به آن افتخار میکنید اما مسئله این است که هنوز گوگل آن را شاخص گذاری (ایندکس) نکرده است یا تنها چند صفحه از وب سایت شما را شاخص گذاری کرده است. بنابراین چه کاری باید انجام دهید تا وب سایت جوملایتان توسط گوگل یا موتورهای جستجوی دیگری مانند یاهو و بینگ، به طور کامل شاخص گذاری شود؟

پیش از این که پاسخ این سوال را بدهیم، باید توجه داشته باشید چیزی که میتوانیم توصیه کنیم تنها کارهایی است که شما میتوانید برای افزایش شانس خود در شاخص گذاری گوگل انجام دهید و هیچ ضمانتی برای آن وجود ندارد.

برای شاخص گذاری باید مراحل زیر را طی کنید. ما این مطلب را به دو بخش تقسیم میکنیم: اقدامات فنی و تکنیکی و اقدامات غیر فنی که باید برای شاخص گذاری وب سایت خود انجام دهید:

1- کارهای غیر فنی که برای شاخص گذاری صفحات وب سایت خود باید انجام هید:

در زیر کارهای غیر فنی که برای شاخص گذاری صفحات وب سایت خود باید انجام بدهید آمده است. به یاد داشته باشید کارهای غیر فنی نسبت به کارهای فنی، تاثیر خیلی بهتری بر شاخص گذاری وب سایت دارند.

وب سایت خوبی داشته باشید که به آن افتخار کنید، اگر چه گوگل انسان نیست اما میتواند بفهمد آیا وب سایت واقعا خوب است یا خیر. باور کنید یا نه، گوگل به اندازه کافی هوشمند است که بتواند وب سایتهای خوب و بد را از هم تمییز دهد. اگر وب سایت شما خوب است، توسط گوگل پذیرفته میشود و در نتایج جستجوی گوگل در رتبه های بالا ظاهر خواهد شد. اگر وب سایتتان بد باشد هنوز میتواند مورد پذیرش گوگل واقع شود اما در نتایج جستجوی گوگل بسیار پایین خواهد بود به قدری که ممکن است کسی حتی نتواند آن را پیدا کند.

وب سایت خود را در گوگل ثبت کنید، وقتی مطمئن هستید که وب سایت خوبی دارید، قدم بعدی افزودن آن به گوگل است. اگر چه اکنون گوگل در شناسایی وب سایتهای جدید بسیار خوب عمل میکند، اما گاهی اوقات لازم است وب سایت را به صورت دستی به آن اضافه کنید به خصوص اگر مطلقا هیچ لینکی به آن وجود نداشته باشد و تنها شامل چند صفحه باشد. گوگل وب سایت شما را در چند هفته آتی بررسی میکند و همین که لینک به وب سایت جوملای شما افزوده شد، آن را شاخص گذاری میکند. باید وب سایت خود را به یاهو و بینگ (موتورهای جستجوی دیگر) نیز اضافه کنید. توجه داشته باشید که معمولا گوگل 70 درصد ترافیک ارگانیک را به شما ارسال میکند و بقیه آن توسط موتورهای جستجوی دیگر ارسال میشود.

اطمینان پیدا کنید که وب سایت شما حاوی محتوای جالب است، همان طور که پیش تر بیان کردیم، گوگل هوشمند است و میداند محتوای شما جالب است یا نه. گوگل محتوای شما را بر اساس میزان جالب بودن و دست اول بودن شاخص گذاری میکند.

بلاگ داشته باشید، ما متوجه شده ایم که سریعترین راه شاخص گذاری وب سایت جوملا داشتن بلاگ است. شما میتوانید با نصب یکی از انبوه افزونه های بلاگ که جوملا دارد، بلاگ ایجاد کنید. هر قدر بلاگ بیشتری در هفته بنویسید، سریعتر وب سایت تان شاخص گذاری شده و شمار صفحات شاخص گذاری شده آن توسط گوگل، بیشتر خواهد شد. محل بلاگ باید به این صورت باشد: blog.yourdomainname.com یا www.yourdomainname.com/blog

از وب سایتهای دیگر به وب سایت خود لینک دهید، برای توضیح این مطلب ابتدا بگذارید دو مسئله را روشن کنیم. ما اصلا پیشنهاد نمیکنیم که وب سایتهای دیگر را اسپم کنید و همچنین تکنیکهای مورد تردید را برای انجام این کار توصیه نمیکنیم. بهترین کار برای لینک دادن به وب سایت شما (از وب سایتهای دیگر ) این است که به بلاگهای هم مسیر و همکار خود بروید، مقالاتی را که میتوانید به آنها مرتبط شوید بخوانید، در این مقالات کامنت بگذارید و حتما در فیلد وب سایت، به بلاگ خود لینک بدهید. به علاوه اگر مقاله ای، پستی یا محصولی دارید که میخواهید با خواننده های بلاگ دیگر به اشتراک بگذارید، به آن لینک دهید. بسیاری از صاحبان بلاگها بلافاصله کامنتهای شما را تایید میکنند و نه تنها این، بلکه وب سایت شما را چک میکنند و شاید در صورتی که به نظرشان جالب آمد، در پست دیگری به آن لینک دهند. مسئله مهم این است که کامنتتان سازنده و جالب باشد.

از تکنیک “به من لینک بده تا به تو لینک بدهم”، خودداری کنید، این تکنیک خیلی قدیمی شده و احتمالا باعث ایجاد موقعیت بد برای وب سایت شما و یا حتی نادیده گرفته شدن آن توسط گوگل میشود.

از شرکتهایی که شاخص گذاری توسط گوگل را ضمانت میکنند دوری کنید، شرکتهایی که به شما میگویند میتوانند موقعیت عالی در گوگل را تضمین کنند، کلاهبردار هستند چون هیچ راهی برای هیچ شرکتی وجود ندارد که این کار را انجام دهد. اگر چه برخی از این شرکتها در افزایش اعتبار سئو (بهینه سازی موتور جستجو) و شاخص گذاری سریع وب سایت شما موفق هستند اما در اکثر موارد باعث میشوند وب سایت شما توسط گوگل جریمه یا حتی ممنوع شود (وب سایت ممنوع (banned) کاملا عاری از شاخص گذاری شده و به لیست سیاه گوگل افزوده میشود که گوگل هرگز دیگر آن را شاخص گذاری نخواهد کرد).

وب سایت خود را تبلیغ کنید، در بلاگهای مرتبط کامنت گذاشتن یکی از راههای تبلیغ وب سایت است اما باید وب سایت خود را با استفاده از رسانه های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر نیز تبلیغ کنید و محض احتیاط از دیگران بخواهید بلافاصله درباره وب سایت شما بدانند سپس باید وب سایت خود را توسط گوگل تبلیغ کنید. اگر این کار را درست انجام دهید، از تاثیر آن شگفت زده خواهید شد.

لینکهای داخلی ایجاد کنید، فرض کنید در حال نوشتن مقاله ای درباره گرم شدن کره زمین هستید. در مقاله شما، به صورت خلاصه درباره مالیات کربن و نقش آن در کاهش گرم شدن زمین بحث شده است اما به یادتان می آید که مالیات کربن را به صورت مفصل در مقاله دیگری بحث کرده اید. بنابراین از این مقاله، مالیات کربن را به مقاله ای که توضیحات کاملی درباره آن دارد، لینک کنید. این کار اهمیت مقاله مالیات کربن در صفحات نتایج موتور جستجو ( SERPs ) را افزایش میدهد. هر قدر لینک داخلی بیشتری داشته باشید، صفحات شاخص گذاری بیشتری در گوگل خواهید داشت.

از اشتباهات تایپی و گرامری اجتناب کنید، مطمئن شوید که مقالات شما در وب سایت جوملایتان بدون ایراد نوشته شده اند. اشتباه تایپی و گرامری میتوانند تاثیر بسیار بدی بر وب سایت شما بگذارند به خصوص اگر این اشتباهات زیاد باشند و وب سایت شما جدید باشد.

مطمئن شوید که وب سایتتان برای کاربر مطمئن است، گوگل وب سایتی را که هک شود، شاخص گذاری نمیکند و در صورت شاخص گذاری در گذشته، آن را متوقف میکند. به همین علت باید مطمئن شوید وب سایتتان همیشه برای بازدید کننده ها بدون مشکل و ایمن است.

2- مسائل فنی که برای شاخص گذاری صفحات و وب سایت خود باید انجام دهید:

موارد فنی زیر را باید برای شاخص گذاری صفحات و وب سایت خود توسط گوگل انجام دهید. توجه داشته باشید که این موارد تضمینی نیست و گاهی اوقات میتواند مفید باشد:

نقشه سایت (sitemap) برای بازدید کننده ها ایجاد کنید، نقشه سایت یک مفهوم بسیار قدیمی در طراحی وب است. بسته به نوع وب سایت شما، بازدید کننده ها ممکن است انتظار نقشه سایت داشته باشند و برای پیدا کردن مطالب مورد نظر بخواهند از آن استفاده کنند. افزونه های زیادی در جوملا وجود دارد که به صورت خودکار یک نقشه سایت ایجاد میکنند. موتورهای جستجو مانند گوگل سابقا به شدت بر نقشه سایتها برای شاخص گذاری وب سایت اتکا داشتند (دیگر چنین نیست).

از شاخص گذاری مضاعف اجتناب کنید، شاخص گذاری مضاعف یا دابل ایندکسینگ به این معنی است که گوگل وب سایت شما را به عنوان www.yourdomainname.com و yourdomainname.com شاخص گذاری میکند. این کار رتبه بندی وب سایت شما را برای موتور جستجو پایین می آورد. با افزودن خط های زیر به فایلهای .htaccess میتوانید از شاخص گذاری مضاعف اجتناب کنید:

RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^yourdomainname.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.yourdomainname.com/$1 [L,R=301]

یک نقشه سایت ایجاد کنید و آن را در وب مستر تولز گوگل ثبت کنید، نقشه سایت گوگل شامل فایلی است که حاوی لینکهایی به همه صفحات وب سایت شما میباشد. Google bot نقشه سایت شما را میخواند و درباره مقاله هایی که از هیچ صفحه دیگری در اینترنت لینک نیستند، آگاهی پیدا میکند. شما میتوانید با نصب افزونه ای که این کار را انجام میدهد، نقشه سایت گوگل ایجاد کنید (بیشتر افزونه های نقشه سایت قابلیت ایجاد نقشه سایت گوگل را دارند). سپس باید نقشه سایت را به وب مستر تولز گوگل معرفی کنید. دقت کنید میتوانید همین کار را برای موتورهای جستجوی یاهو و بینگ نیز انجام دهید.

از شاخص گذاری صفحاتی که نباید شاخص گذاری شوند، اجتناب کنید، میخواهید بدانید گوگل از چه چیزی (علاوه بر اسپم ها) بیشتر از همه بیزار است؟

شاخص گذاری صفحاتی است که نباید شاخص گذاری شوند! فایل robots.txt که معمولا در ریشه وب سایت شما وجود دارد، باید ویرایش (ادیت) شود تا شاخص گذاری صفحات و یا فایلهای وب سایت شما را که نباید شاخص گذاری شوند، نپذیرد. مثلا ممکن است بخواهید اجازه شاخص گذاری بخش مدیریت وب سایت خود را ندهید، برای این کار باید فایل robots.txt را باز کنید و خط های زیر را اضافه کنید:

User-agent: *
Disallow: /administrator/

جاوا اسکریپت را برای لینک به صفحه دیگر استفاده نکنید، باید همیشه از تگ <a href=”… HTML برای لینک از صفحه ای به صفحه دیگر در وب سایت خود استفاده کنید. هرگز نباید از جاوا اسکریپت برای لینک دادن استفاده کنید (بیشتر اسپایدرها نمیتوانند لینکهای جاوا اسکریپت را دنبال کنند).

از URL های استاندارد استفاده کنید، به عبارت دیگر گوگل را با صفحه ای که پایین بیش از یک لینک آمده است، گیج نکنید.

چگونه بدانیم گوگل چند صفحه را شاخص گذاری کرده است؟

اکنون که تمام تلاش خود را انجام داده اید تا وب سایتتان توسط گوگل شاخص گذاری شود، باید احتمالا ببینید چند صفحه واقعا با این موتور جستجو شاخص گذاری شده اند. برای انجام این کار، تنها کافی است که به گوگل بروید و متن زیر را در کادر جستجو تایپ کنید:

site:www.yourdomainname.com

اگر چیزی مشابه این دیدید: Your search – site:www.yourdomainname.com – did not match any documents
به این معنی است که گوگل هیچ یک از صفحات شما را شاخص گذاری نکرده است. نگران نباشید، به کار خود و به بررسی گوگل ادامه دهید، در نهایت این اتفاق خواهد افتاد. اگر همه کارها را درست انجام داده اید و وب سایتتان امنیت کافی دارد، نگران نباشید.
اگر در هر مرحله از کار با مشکلی مواجه شدید، با ما تماس بگیرید.آشنایی با فرمت تصاویر مورد استفاده در طراحی سایت ( jpg , .gif , .png. ) مزیت ها ، معایب و نحوه استفاده

تصاویر بخش بسیار مهمی از قسمت قابل نمایش از هر وب سایت را تشکیل می دهند و میزان حجم ، کیفیت ، و نوع آنها تاثیر قابل ملاحظه ای در استاندارد بودن و جذابیت هر چه بیشتر یک وب سایت دارد.

در اینجا سه فرمت اصلی تصاویر مورد استقاده در وب و نحوه و زمان استفاده از هر کدام را بررسی می کنیم.

GIF

این فرمت مشخص کنندهٔ تصاویر گرافیکی ثابت یا متحرک است. این نام کوتاه شده Graphics Interchange Format که مفهوم لغوی آن در زبان فارسی قالب مبادلهٔ گرافیک است. این قالب گرافیکی توسط شرکت CompuServe در سال ۱۹۸۷ میلادی معرفی شده است و امروزه به طور گسترده در وب مورد استفاده قرار میگیرد.

در این فرمت تصویری از تکنیک LZW ) Lempel-Ziv-Welch) برای فشرده سازی تصاویر استفاده می شود که یک تکنیک فشرده سازی ( Lossless compression ) است.

تعداد رنگهای مورد استفاده در این فرمت با توجه به ۸ bit بودن آن ۲۵۶ رنگ است که یک بازه رنگ نسبتا محدود برای استفاده در اختیار شما قرار میدهد. این ۲۵۶ رنگ از یک محدوده رنگ بزرگتر (۲۴ bits: 8 red, 8 green, 8 blue) با ۱۶,۷۷۷,۲۱۶ رنگ انتخاب می شود. ( با توجه به ترکیب رنگ و نوع تصویر ) به دلیل محدودیت تعداد رنگ ها ازاین فرمت برای تصاویری با تعداد رنگ کمتر از ۲۵۶ استفاده میشود. برای تصاویر دیجیتال و یا تصاویر دارای Gradiant از این فرمت استفاده نکنید. زیرا به دلیل محدودیت تعداد رنگها باعث کم کیفیت و نامرتب شدن تصاویر شما خواهد شد.

این فرمت برای تصاویرخطی ، عناصر با لبه های تیز و تعداد رنگ محدود بسیار مناسب است. ( مانند لوگوهایی با چند رنگ و لبه های تیز ، خطوط و نمودارها )

یکی از قابلیت های مهم این فرمت تصویری قابلیت ساخت تصاویر متحرک است. می توانید با استفاده از نرم افزارهای ویرایش تصاویر مانند Photoshop و یا نرم افزارهایی که برای ساخت تصاویر متحرک با فرمت GIF برنامه ریزی شده اند، برای ساخت تصاویر متحرک ساده خود استفاده کنید. ( Animated gif )

JPG

استاندارد مورد استفاده برای فشرده سازی تصاویر که نام آن ، کوتاه شده Joint Photographic Experts Group ، نام سازمان ایجاد کننده این استاندارد در سال ۱۹۹۲ است.

از این استاندارد بیشتر برای ذخیره سازی تصاویر دیجیتال و تصاویری که با استفاده از دوربین های عکاسی گرفته شده است ( که دارای میلیونها رنگ هستند ) استفاده می شود. این استاندارد به شما اجازه میدهد با مقداری تغییر در خصوصیات به حجم مناسبی برای انتشار در محیط وب برسید. تکنیک فشرده سازی تصاویر در این فرمت ( Lossy Compression ) است به این معنی که پس از تغییر خصوصیات برای فشرده سازی تصاویر، کیفیت گذشته تصاویر از دست خواهد رفت و به کیفیت پایین تری از تصاویر خواهیم رسید بنا براین در تغییر خصوصیات با استفاده از این استاندارد دقت نمائید. در استفاده از این استاندارد برای تصاویری همراه با متن، الگوها و سطوح با لبه های تیز بسیار دقت کنید. زیرا کم کردن خصوصیات به میزان زیاد باعث بهم ریختگی در لبه های متن و سطوح میشود.

با کمی تمرین و تجربه میزان مناسب تغییر در این خصوصیات را درک خواهید کرد و می توانید به طور مناسب از آن استفاده نمائید. میتوانید از نرم افزارهای ویرایش تصاویر مانند Photoshop ( گزینه Save for web در منوی File ) برای تغییر در خصوصیات تصاویر استفاده نمائید.

PNG

نام آن کوتاه شده کلمه Portable Network Graphics است که در سال ۱۹۹۶ به عنوان جایگزینی پیشرفته تر و مناسب برای GIF) Graphics Interchange Format) به وجود آمد.

PNG از محدوده رنگ ۲۴-bit RGB or 32-bit RGBA و همچنین Grayscale ( همراه و یا بدون alpha channel ) پشتیبانی می کند. PNG فرمتی است که برای انتشار در محیط وب به وجود آمده است و برای کارهای چاپی مورد استفاده قرار نمی گیرد و به همین دلیل از محدوده رنگ فایلهای چاپی نیز ( CMYK ) پشتیبانی نمی کند. یکی از خصوصیات جذاب این فرمت تصویر برای طراحان و توسعه دهندگان وب خاصیت alpha channel آن می باشد که موجب ایجاد تصاویر Transparent ( زمینه شفاف ) می شود.
از دیگر خصوصیات موجود در فرمت های GIF و PNG ) Lossless compression ) از دست ندادن کیفیت ظاهری پس از فشرده سازی تصویر است ( بر خلاف استاندارد JPEG )

در فرمت PNG از تکنولوژی ( ZLib ) برای فشرده سازی تصاویر استفاده میشود که کارآمد تر از تکنیک فشرده سازی در GIF است (LZW ) دونوع متفاوت از فرمت PNG با کیفیت متفاوت در صفحات وب مورد استفاده قرار میگیرند.

PNG8) 8-bit) ازنظر محدودیت رنگ مانند .gif است (۲۵۶ رنگ حداکثر)، اما میتوان از خاصیت alpha channel آنها برای ایجاد تصاویر شفاف استفاده نمود.

PNG24) 24-bit) اجازه استفاده از بازه بیشتری از رنگها را به شما میدهد.

متاسفانه در حال حاضر تعدادی از مرورگرها به صورت کامل و مناسب از این فرمت تصویر پشتیبانی نمی کنند و این موضوع مشکلات بسیاری را برای طراحان وب به وجود آورده است. اما استفاده از این فرمت کاملا جایگاه خود را پیدا نموده است و در نهایت تمامی مرورگرها مجبور به پشتیبانی از این فرمت خواهند شد. البته راه های خاصی برای نمایش صحیح این فرمت در مرورگرهای قدیمی که از این فرمت پشتیبانی نمیکنند وجود دارد.

استفاده از این فرمت برای ذخیره سازی تصاویری با کیفیت بالا و اندازه کوچک بسیار مناسب است. مانند لوگوهایی با تعداد رنگ زیاد و لبه های گرد، یا آیکون ها در سایز های کوچک.یو آر ال (URL) های بهینه سازی شده برای موتورهای جستجو در واقع یو آر ال های قابل خواندن توسط انسان هستند که هم برای انسان و هم برای موتورهای جستجو قابل درک باشند.

چون مسیر صفحه خاصی را که به آن اشاره دارند نشان میدهند. از ورژن 1.5 جوملا ، قابلیت ایجاد و تجزیه یو آر ال در هر فرمتی از جمله یو آر ال های بهینه سازی موتور جستجو ایجاد شده است.

این بستگی به یو آر ال ریرایتینگ (URL rewriting ) یا دوباره نویسی لینکها که توسط سرور وب اجرا میشود ندارد بنابراین حتی در صورتی که جوملا سروری به جز اپاچی با ماژول mod_rewrite داشته باشد، کار میکند. یو آر ال های بهینه سازی موتور جستجو، الگوی ثابت و مشخصی را دنبال میکنند اما کاربر میتواند برای هر بخش یو ار ال، short descriptive text تعریف کند.
از نظر داخلی، بخش لوکال یو ار ال بهینه سازی موتور جستجو (بخش بعد از اسم دامنه) روت (route) نامیده میشود. بنابراین ایجاد و پردازش یو ار ال های بهینه سازی موتور جستجو به عنوان روتینگ اشاره میشود و کد مربوط به آن روتر نام دارد.

یک مثال خوب از روتینگ یو ار ال، آرتیکل “به جوملا خوش آمدید” در داده های نمونه (سمپل) است.

– بدون این که یو آر ال بهینه سازی موتور جستجو روشن باشد، یو آر ال عبارت است از

http://www.example.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1:welcome-to-joomla&catid=1:latest-news&Itemid=50

– در حالی که یو آر ال بهینه سازی موتور جستجو روشن باشد و mod_rewrite خاموش، یو آر ال برابر است با:

http://www.example.com/index.php/the-news/1-latest-news/1-welcome-to-joomla

– در حالی که هم یو آر ال بهینه سازی موتور جستجو و هم mod_rewrite روشن باشد، یو آر ال میشود

http://www.example.com/the–news/1¬-latest-¬news/1-¬welcome-¬to¬-joomla

یو آر ال های بهینه سازی موتور جستجو را میتوان با فعال کردن گزینه Search Engine Friendly URLs در Global Configuration فعال کرد. این گزینه از جوملا 1.6 به صورت پیش فرض فعال است.شاید رم مای اس کیو ال پر شده باشد!

یکی از مشتری های ما امروز تلفن کرد و گفت وب سایت جوملایش به کندی بارگذاری میکند. ما فورا وب سایت را بررسی کردیم و متوجه شدیم وب سایت او فقط کند نیست، بلکه بی نهایت کند شده است و حدود بیست ثانیه بارگذاری آن طول میکشد.

ما موارد زیر را بررسی کردیم:
– آیا وب سایت هک شده است؟ نه چنین نبود. در واقع بسیار پاک بود و تنها VirtueMart بر روی آن نصب شده بود.
– آیا افزونه (اکستنشن) سوم شخصی در حال تلاش برای بارگذاری محتوا از راه دور است؟ چنین نبود. این مشتری تنها یک اکستنشن داشت که سوم شخص بود، و آن هم VirtueMart بود.
– آیا وب سایت حداکثر تعداد مشتریهای اپاچی را داشت؟ در واقع بله و ما این تعداد (حداکثر تعداد مشتریهای آپاچی) را افزایش دادیم اما مشکل با وجود دفعات کمتر، هنوز وجود داشت. در واقع این تنها بخشی از مشکل را نشان داد.
– مشکل از فایر وال بود؟ وب سایت حتی پشتیبان فایر وال هم نداشت بنابراین تنظیمات SYN_FLOOD که معمولا این کند شدن را باعث میشود، خارج از موضوع بود.
– آیا کوئری کندی وجود داشت؟ ما لاگ کوئری مای اس کیو ال را بررسی کردیم و دیدیم هیچ کوئری کندی اخیرا وجود نداشت (تعداد کمی بود اما مربوط به ماهها پیش میشد).
جالب است. پس مشکل از کجا میتواند باشد؟
سپس بار سرور را بررسی کردیم و متوجه دو مسئله شدیم: اول این که مقدار بار کم (پایینتر از 2) نبود ، دوم این که رم مای اس کیو ال پر شده بود. در واقع تنها 128 مگا بایت رم به مای اس کیو ال اختصاص داده شده بود و مای اس کیو ال از همه آن استفاده کرده بود و پس از این که رم استفاده شد، مای اس کیو ال از فایل سواپ به عنوان رم کمکی برای نیازهایش استفاده میکرد. حالا میدانیم علت مشکل چیست، بنابراین راه حل آن را هم پیدا کردیم:
در اینجا کاری که برای حل مشکل انجام دادیم آمده است (لازم به ذکر است که مشتری ما از WHM استفاده میکند بنابراین دستور العمل زیر ممکن است در صورت استفاده از Plesk متفاوت باشد):
–    از طریق ssh وارد سرور شدیم
–    فایل  /etc/my.cnf  را (با استفاده از vi ) باز کردیم
–    مقدار tmp_table_size, max_heap_table_size,innodb_buffer_pool_size را به 196 مگا بایت تغییر دادیم (پیش از این بر روی 128 تنظیم شده بود). این کار را با جایگزین کردن خطوط زیر:

–    tmp_table_size=128M
max_heap_table_size=128M
innodb_buffer_pool_size=128M
با:
tmp_table_size=196M
max_heap_table_size=196M
innodb_buffer_pool_size=196M

انجام دادیم. مای اس کیو ال را از WHM ریستارت کردیم (میتوانید آن را از ssh نیز ریستارت کنید) و وب سایت بالا آمده و مشکل حل شد.
اگر مشکل کندی وب سایت جوملا برایتان پیش آمده است، بررسی کنید ببینید مشکل از مای اس کیو ال است یا نه. اگر چنین نبود، فایر وال را بررسی کنید، تنظیمات آپاچی را نگاه کنید، ببینید وب سایت هک شده یا نه، یا شاید اکستنشن نامعتبر دارید. اگر نیاز به کمک داشتید با ما تماس بگیرید.گاهی اوقات یکی از جدولهای پایگاه داده های جوملا (jos_*) یا حتی کل پایگاه داده های جوملا ممکن است به علل زیر خراب (corrupt ) شود:


– مشکل سخت افزاری در سرور شما اتفاق افتاده است (همیشه باید دعا کنید این اتفاق هرگز در سرورتان پیش نیاید و اگر چنین شد، باید دعا کنید فایل پشتیبانی (backup) مربوط به اخیر داشته باشید)

– فردی سرور را در حالی راه اندازی مجدد (ریستارت) کرده است (یا بهتر است بگوییم ریستارت اجباری) که مای اس کیو ال در حال تلاش برای نوشتن در جدولی در پایگاه داده های شما بوده است (این متداولترین حالت است)

– توسط چندین برنامه، اصلاحات همزمان در یک جدول صورت گرفته است ( این حالت ممکن است هرگز برای شما پیش نیاید)

اگر یک جدول جوملا خراب شود، چه اتفاقی می افتد؟

در برخی موارد خرابی جدول ممکن است جدی نباشد به این معنی که در حالت عادی متوجه آن نمیشوید مگر این که به صفحه خاصی بروید که داده ها در این جدول قرار است نوشته و یا خوانده شوند. در اکثر موارد خرابی جدول کل وب سایت شما را از کار می اندازد (crash). وب سایت شما یا یک صفحه خالی نمایش میدهد و یا کاربر را به صفحه HTTP 500 (خطای سرور) باز میگرداند. گزینه دیگر این است که وب سایت شما ممکن است در مواردی که شما گزارش خطای وب سایت را ارسال کرده اید، خطای PHP را نشان دهد.

اگر پایگاه داده های جوملا خراب شود، چه اتفاقی می افتد؟

وقتی یک پایگاه داده ها خراب شود، هیچ راهی وجود ندارد که چیزی در وب سایت شما کار کند مگر این که پایگاه داده ها رفع مشکل شود. در این حالت، وب سایت شما همیشه برای بازدید کننده به خطای HTTP 500 باز میگردد یا این که خطای PHP را نمایش میدهد که نشان دهنده وجود مشکلی در پایگاه داده های مای اس کیو ال است.

در حالت دیگر در صورتی که بتوانید خطای PHP را گزارش کنید، خطای زیر را میبینید:

“SQL Error : 1016 Can’t open file: ‘databasename_jos_tablename.MYI’.”

برخی گزارش کرده اند خطایی میبینند که به این صورت شروع میشود:
“Incorrect key file…”
ما شخصا هرگز چنین خطایی ندیده ایم.

چگونه مشکل را حل کنیم؟

حل این مشکل نیاز به دسترسی شما به phpMyAdmin دارد. در اینجا کاری که باید برای رفع مشکل جدول و یا پایگاه داده ها انجام دهید آمده است:

– به phpMyAdmin بروید
– پایگاه داده ها را به بک فایل فشرده (Zip) اکسپورت (Export ) کنید و آن را دانلود کنید (ما در اینجا از پایگاه داده ها فایل پشتیبان تهیه میکنیم چرا که مطمئن بودن خیلی بهتر از تاسف خوردن است). شما  هم این کار را به این صورت انجام دهید: کلیک بر روی نام پایگاه داده ها در منوی سمت چپ، سپس کلیک بر روی گزینه Export در بالا سمت راست، کلیک بر روی SQL و سپس کلیک بر گزینه Save as File.

اگر داده های زیادی دارید بهتر است از روشهای فشرده سازی (مانند زیپ کردن) استفاده کنید.

– همین که از پایگاه داده ها پشتیبان تهیه کردید، به تب Structure واقع در بالای صفحه سمت چپ بروید، سپس جدولهای مورد نظر را انتخاب کنید (در صورتی که کل پایگاه داده ها خراب شده، همه جدولها را انتخاب کنید)، سپس بر گزینه Repair کلیک کنید. این کار باید همه چیز را درست کند. به خاطر داشته باشید که ممکن است مقدار کمی از داده ها را هنگام انجام این کار از دست بدهید.

– به وب سایت خود بروید و ببینید درست کار میکند یا نه.
– اگر وب سایت هنوز کار نمیکند، بهتر است برای آن از کمک حرفه ای بهره بگیرید.

نتیجه : نجات وب سایت جوملای تان فرایندی حساس و خطرناک است و ما فقط توصیه میکنیم در صورتی که حداقل مقداری تجربه مدیریت سیستم و یا برنامه نویسی دارید، مراحل بالا را انجام دهید (چون ممکن است با یک اشتباه  همه چیز را از دست بدهید). اگر ترجیح میدهید این کار را توسط یک فرد حرفه ای انجام دهید، میتوانید با ما تماس بگیرید، خوشحال میشویم بتوانیم شما را یاری کنیم.سازنده سیستم مدیریت محتوای جوملا اعلام کرد دیگر از جوملا نسخه 2.5 پشتیبانی نخواهد کرد، این به این معنی است که تا تاریخ 31 دسامبر 2014 پشتیبانی متوقف و دیگر پشتیبانی نخواهد شد!


رفتن از جوملا 2.5 به 3 یک مهاجرت کامل به حساب نمی آید در حقیقت یک مهاجرت جزئی می باشد. معمولا بروزرسانی های امنیتی جوملا بسیار حیاتی هستند و مهاجرت از جوملا 2.5 به 3 یک کار با اهمیت است.

اما مشکلات این بروز رسانی عدم سازگاری با افزونه هایی است که در نسخه 2.5 جوملا استفاده می شود، طبق آخرین آزمایش های ما در آزمایشگاه سورن مدیا بسیاری از ماژول ها ، پلاگین ها و کامپوننت های جوملا بدون مشکل انتقال و تنها بعضی از افزونه ها به مشکل روبرو می شوند.

یکی دیگر از مشکلاتی که بسیاری از استفاده کنندگان جوملا با آن روبرو می شوند عدم سازگاری با هاست فعلی و تنظیمات آن است، بطور مثال مشکل magic quotes gpc off و نسخه php هنگام نصب جوملا 3 می باشد که باید با پشتیبان سرور خود هماهنگی کنید تا مشکل شما برطرف شود.

و اما اتفاق خیلی عالی برای نسخه 3 جوملا سبک شدن هسته سیستم مدیریت محتوای می باشد که کاهش چشمگیری در نسخه جدید خود دارد. سئو بهتر و همچنین پشتیبانی از ریسپانسیو نیز به بخش مدیریت آن اضافه شده ،گرافیک بسیار عالی، شاید در ابتدا کمی گیج شوید اما با کمی کنجکاوی به محیط جدید وارد شده و لذت خواهید برد.

مشکل بروزرسانی جوملا از 3.3.6 به جوملا 3.4.0 به دلیل اختلال در بسته زبان فارسی است و پس از بروزرسانی بسته زبان فارسی مشکل برطرف خواهد شد، این مشکل بیشتر در تاریخ ایجاد مطلب و ماژول های جوملا دیده شده! البته این ایراد در جوملا به زبان انگلیسی وجود ندارد.

پیشنهاد می کنیم قبل از ارتقا از جوملا 2.5 به 3.X حتما یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. حتما قبل از ارتقا به موارد فنی مورد نیاز این نسخه توجه کنید.

جوملا می گوید بهتر است یک نسخه از سایت خود را کپی و در زیر دامنه یا کامپیوتر خود نصب کنید تا اگر مهاجرت با مشکل روبرو شد بتوانید بدون استرس مشکل را برطرف کنید.

اگر اطلاعات کافی ندارید یا به هر دلیلی فرصت کافی برای ارتقا ندارید آن را به سورن مدیا بسپارید. جهت سفارش با ما تماس بگیریددیروز یک مشتری جدید به ما پیام ارسال کرده به این مضمون که هر بار سعی میکند وارد بک اند وبسایت جوملایش شود، بدون هیچ پیام خطایی به صفحه ورودی ( لاگین ) باز گردانده میشود که او به این مسئله حلقه لاگین ادمین میگوید.


بنابراین ما سعی کردیم مشکل را حل کنیم. پس از آن با در نظر گرفتن این امر که وبسایت از SSL در بک اِند استفاده میکند، این سوال مطرح شد که اگر SSL را غیر فعال کنیم و دوباره سعی کنیم وارد شویم چه میشود؟

ما با ویرایش فایل configuration.php (که زیر دایرکتوری ریشه (روت) وبسایت جوملا قرار دارد) SSL را غیر فعال کردیم و مسیر را به این صورت تغییر دادیم:

public $force_ssl = ‘1’;
به:
public $force_ssl = ‘0’;

سپس سعی کردیم لاگین کنیم. خوشبختانه این کار نتیجه داد! بنابراین مشکل مربوط به وضعیت SSL در پیکربندی (configuration ) جوملا بود . شاید این مورد به خاطر یک باگ در نسخه جولای مورد استفاده توسط مشتری باشد یا شاید افزونه (اکستنشن) نامعتبر موجب این مشکل شده است. ما در این باره مطمئن نیستیم اما شرایط بررسی های بیشتر مشکل او نبود چرا که مشتری محدودیت بودجه شدیدی داشت. بنابراین مشکل را به شکل ساده ای با استفاده از قدرت فایل .htaccess حل کردیم. در اینجا کاری که انجام دادیم، ارائه شده:

• فایل .htaccess را باز کردیم که در زیر دایرکتوری ریشه وبسایت مشتری قرار داشت.
• مسیر زیر را بلافاصله پس از RewriteEngine On اضافه کردیم:

RewriteCond %{HTTPS} !=on
RewriteRule ^(administrator/.*)$ https://www.ourclientjoomlawebsite.com/$1 [R=301,L]

• فایل مورد نظر را ذخیره و آپلود کردیم.
• با این کار مشکل حل شد اگر چه هنوز مطمئنیم که بک اِند در حالت SSL کار میکند.

اگر شما هم، با همین مشکل مواجه هستید تنها کاری که باید انجام دهید این است که SSL را غیر فعال کنید (متغیر $force_ssl variable  در فایل configuration.php  را روی 0 تنظیم کنید) و دستور العمل بالا را دنبال کنید.

اگر میخواهید مشکل را از خود جوملا حل کنید (و میدانید علت این مشکل واقعا چیست) یا اگر با ویرایش فایلهای configuration.php  و .htaccess  راحت نیستید، با ما تماس بگیرید. ما همیشه مشتاق حل مشکلات شما هستیم.لاگ کردن مای اس کیو ال کوئری های (MySQL Queries ) بدون ایندکس
اگر شما پیش از این بسیاری از کوئری های کند وب سایت جوملا خود را با استفاده از مای اس کیو ال (حذف کوئری های کُند) لاگ کرده اید ولی هم چنان مای اس کیو ال فشار زیادی به سرور برای لود شدن می آورد، بهترین راه حل برای رفع این مشکل بررسی کردن کوئری های بدون ایندکسی است که توسط مرکز داده های سرور شما در حال اجرا می باشد. منظور از کوئری های بدون ایندکس، آن کوئری هایی هستند که مرتب و دسته بندی شده اند ولی در فیلدی که این کوئری ها در آن مرتب یا فیلتر شده اند، ایندکس گذاری نشده است.
به طور مثال اگر شما در وب سایت جوملای خود کوئری به شکل زیر دارید:

SELECT * FROM #__content WHERE cat_id=5 ORDER BY created DESC”;

در نتیجه شما باید هم cat-id و هم ایندکس ایجاد شده را داشته باشید.
حال سوال این است که چطور می توان به راحتی فهمید که کدام کوئری بدون ایندکس است؟ اگر به روت سرور دسترسی داشته باشید، خوشبختانه یک راه ساده برای این کار در مای اس کیو ال وجود دارد.
کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:
•    از طریق اس اس اچ (SSH) به سرور هاست پایگاه داده های وب سایت جوملا متصل شوید
•    فایل my.cnf را که در فولدر /etc قرار دارد باز کنید (این فایل ممکن است در جای دیگری قرار داشته باشد ولی در بیشتر سرور ها در همان مکان ذکر شده قرار دارد)
•    دستورات زیر را به انتهای فایل اضافه کنید:

slow-query-log=1
long-query-time=1
log_queries_not_using_indexes=1
slow-query-log-file=”/var/lib/mysql/slow.log

•  فایل را ذخیره کنید (اگر شما از vi استفاده می کنید می توانید با کلیک بر روی ESC و سپس تایپ کردن :wg و زدن اینتر، فایل را خیلی سریع ذخیره کنید)
•    با استفاده از دستور زیر مای اس کیو ال را ریست کنید
/etc/init.d/mysql restart
•    حال مراقب فایل slow.log که در مسیر /var/lib قرار دارد، باشید. متوجه خواهید شد که این فایل خیلی سریع با انواع کوئری ها پر خواهد شد.
در صورتی که به اندازه کافی کوئری داشتید، باید indexless query logging (ایندکس کوئری لاگینگ) را از طریق زیر غیر فعال کنید:
فایل my.cnf را که در فایل /etc قرار دارد باز کنید
دستور زیر را کپی کرده و ابتدای آن # بگذارید

log_queries_not_using_indexes=1

در نتیجه دستور بالا به شکل # log_queries_not_using_indexes=1 خواهد بود
فایل my.cnf را ذخیره کرده و mysql را ریست کنید.
حالا می توانید تمام کوئری های بدون ایندکس را در فایل slow.log امتحان کرده و مشکل آنها را بطرف کنید. باید ابتدا بر روی کوئری های که بیش از همه در فایل slow.log می بینید تمرکز کنید. هنگامی که آن مشکل کوئری ها را بر طرف کردید، مراحله بالا را دوباره انجام دهید (فعال و غیر فعال کردن لاگینگ کوئری هایی که بدون ایندکس هستند)  تا جایی که تمام (یا بیشتر) کوئری ها کاملا تنظیم و بهینه سازی شده باشند.
باید توجه داشته باشید که برای تعمیر و رفع اشکال کوئری ها شما باید مهارت بالایی در کار با پایگاه داده ها داشته باشید. اگر به کمک نیاز داشتید با ما تماس بگیرید.این اواخر موردی داشتیم که افزونه مخربی به طور نامحسوس روی وب سایت جوملای یکی از مشتریهایمان نصب شد. خوشبختانه امنیت بالای ما از آسیب واقعی جلوگیری کرد اما مطمئنیم که اگر فردی که این افزونه روی سیستمش نصب شده بود، اگر کمی بیشتر ادامه میداد، کل وب سایتش را بر باد داده بود.

نکته جالب اینجا بود که این فرد تنبل و سست نبود ( معمولا کاربران افزونه های مخرب بسیار بسیار تنبل هستند) اما حقیقت این بود که فردی به شکلی توانسته بود افزونه مخرب را روی وب سایت بسیار ایمن جوملا نصب کند. ما باید میفهمیدیم چطور این کار انجام شده تا بتوانیم از رخ دادن آن در آینده جلوگیری کنیم.
بنابراین لاگها را کامل بررسی کردیم و مدت زیادی طول نکشید که دریافتیم چطور افزونه مخرب نصب شده است: این افزونه از طریق بک اند جوملا نصب شده بود. بنابراین کار بعدی ما این بود که بررسی کنیم چطور این کاربر دسترسی به بک اند پیدا کرده است و باز هم زیاد طولی نکشید که دریافتیم او با نام کاربری و رمز عبور معتبر وارد شده است بنابراین نام کاربری و رمز عبور یک کاربر ممتاز (super user) استفاده شده بود. بدتر از آن این بود که هیچ شواهدی وجود نداشت که کاربر به زور سعی در وارد شدن داشته باشد که به این معنی است که نام کاربری و رمز عبور را داشته است. این احتمال وحشتناک است، چرا؟ چون نمیتوانید برای محافظت از وب سایتتان با مجموعه ای شناسه به خطر افتاده کار زیادی انجام دهید به جز تغییر رمز عبور.

ما تصمیم گرفتیم با لاگین دیگری وب سایت را محافظت کنیم: لاگین .htaccess ! لاگین .htaccess یک لاگین بر پایه اپاچی است که از دایرکتوری خاصی در وب سایت با نام کاربری و رمز عبور، محافظت میکند. در اینجا نحوه کار توضیح داده شده است:

فایل .htaccess را با استفاده از ابزار آنلاین ایجاد کنید (کافی است generate .htaccess را در گوگل وارد کنید و معمولا اولین لینکی که مشاهده میکنید، همان چیزی است که به دنبال آن هستید). همچنین اگر دسترسی روت (ریشه) به سرور هاست وب سایت جوملایتان دارید میتوانید این فایل را از خط فرمان ایجاد کنید. توجه داشته باشید ما با استفاده از خط فرمان این فایل را ایجاد کردیم چون استفاده از مجموعه ای از شناسه ها که با استفاده از ابزار آنلاین ایجاد کرده ایم، برایمان جالب نبود.

فایل .htaccess را در فولدر /home در سرور کپی کنید و مطمئن شوید که اپاچی (مثل وب سایت جوملا) به این فایل دسترسی دارد.

فایل .htaccess را زیر دایرکتوری مدیر وب سایت جوملا ایجاد کنید و آن را به خطهای زیر اضافه کنید:

AuthName “Authorisation Required”
AuthUserFile /home/.htaccess
AuthType Basic
Require valid-user
ErrorDocument 401 “Authorisation Required

تمام شد! هر کسی که بخواهد در وب سایت لاگین کند، باید شناسه های دیگری داشته باشد.
میدانیم این کار خیلی ساده بود اما چیزی که هیجان انگیزتر بود این بود که هر گونه حمله با زور، به طور خودکار توسط فایروال CSF (ConfigServer Security and Firewall) پس از پنج بار تلاش ناموفق، بلاک میشود.

کاربر مخرب چطور نام کاربری و رمز عبور کاربر ممتاز را به دست آورده بود؟

ما دقیقا مطمئن نیستیم اما میتوانیم حدس بزنیم علت آن ویروسی در کامپیوتر یکی از اعضای اصلی سایت بوده است که احتمالا کاربر مخرب از طرف آن به شناسه های جوملا دست یافته است. البته ممکن است همین اتفاق برای شناسه های .htaccess نیز بیفتد اما از زمان این اتفاق، شرکت سیاست نظارت روزانه بر تمامی شبکه های کامپیوتری را اتخاذ کرده است که فورا هر کامپیوتر ویروسی از شبکه خارج میشود.

امیدواریم این مطلب برایتان سودمند باشد. اگر در مراحل کار به مشکل برخوردید، لطفا با ما تماس بگیرید.هر هفته حداقل سه مورد پیش می آید که مشتریها به ما میگویند وب سایت جوملایشان هک شده است. معمولا وب سایت جوملای آنها پر از محتوای مخرب پنهان شده است (به وب سایت دیگری با محتوای مخرب ریدایرکت میشود) که همه داده ها را پاک میکند و یا نشان نمیدهد.


در اینجا طبق تجربه خودمان، ده دلیل اصلی هک شدن وب سایت جوملا را مطرح میکنیم:

1-  بر روی وب سایت شما افزونه های (اکستنشن) بسیار قدیمی نصب شده است: این متداولترین علت هک شدن وب سایت جوملا است. همیشه باید افزونه های خود را به روز نگه دارید و اگر از افزونه ای استفاده میکنید که دیگر پشتیبانی نمیشود، سعی کنید جایگزینی برای آن بیابید. در غیر این صورت، از یک طراح وب بخواهید به این افزونه نگاهی بیندازد تا مطمئن شوید آسیب پذیر نیست.

2-  نسخه قدیمی تر جوملا را استفاده میکنید: میدانیم که به روز نگه داشتن وب سایت جوملا با آخرین نسخه، دشوار است به خصوص اگر افزونه های زیادی داشته باشید (پلاگین ها، ماژول ها و کامپوننت ها) که اگر جوملا را ارتقاء دهید، خراب میشوند. اما باید این کار را انجام دهید، شما نمیتوانید برای همیشه به استفاده از نسخه قدیمی جوملا، ادامه دهید.

3-  سطح دسترسی (پرمیشن) نوشتن بر روی فایل .htacess قرار داده اید: به صورت پیش فرض سطح دسترسی نوشتن در فایل .htacess وجود دارد چون جوملا باید آن را به روز رسانی کند به خصوص زمانی که از SEF استفاده میکنید. مشکل این است که در این حالت فایل مذبور در مقابل حمله هایی که قصد تغییر فایل را دارند، آسیب پذیر خواهد بود. شما همیشه باید سطح دسترسی فایل .htacess را بر 444 (r–r–r–) یا شاید 440 (r–r—–) تنظیم کنید.

4- سطح دسترسی نوشتن در فایل *.php دارید: نه سرور وب نه هیچ کسی دیگر نباید سطح دسترسی نوشتن بر فایل *.php جوملای شما را داشته باشد. باید مطمئن شوید که سطح دسترسی همه فایلهای *.php بر 444 تنظیم شده باشد.

5- به کاربران اجازه میدهید اسکریپت بارگذاری (آپلود) کنند: مثلا اگر کامپوننتی تصاویری را میپذیرد، باید مطمئن شوید که تنها به تصاویر اجازه بارگذاری داده میشود. کاربران نباید بتوانند اسکریپت (مانند فایل *.php ) بارگذاری کنند.

6- سطح دسترسی اجرایی به دایرکتوریهای عمومی داده اید: در این زمینه، دایرکتوریهای عمومی به معنی همه دایرکتوریهایی است که کاربران بتوانند فایلهایشان را در آن بارگذاری کنند. تصور کنید فردی فایلی را در یکی از دایرکتوریهای بارگذاری شما (به شیوه ای) بارگذاری میکند. اگر این فایل یک اسکریپت باشد، و اگر این دایرکتوری به اسکریپت اجازه اجرا بدهد، فرد میتواند به سادگی اسکریپت مخربی را اجرا کند. دایرکتوریهای عمومی همه باید سطح دسترسی 766 بدهید ( مالک میتواند بخواند، بنویسد و اجرا کند و بقیه افراد تنها میتوانند بنویسند و بخوانند).

7- از افزونه های بی نام و نشان استفاده میکنید: همیشه باید از افزونه هایی استفاده کنید که توسط افراد زیادی امتحان شده باشد. استفاده از افزونه ای که افراد معدودی از آن استفاده میکنند، اقدام مناسبی نیست و ممکن است موجب هک شدن وب سایت شما شود ( هکرها از چندین تکنیک مانند XSS، تزریق SQL  و غیره استفاده میکنند). در مواردی که احساس میکنید مجبور هستید از چنین افزونه هایی استفاده کنید، از یک طراح وب بخواهید امنیت آن را ارزیابی کند.

8- اعتبار نامه ها (مانند شناسه کاربری و رمز عبور) را به طراح وبی که به او اعتماد ندارید، داده اید: نباید اعتبار نامه های وب سایت خود را به افراد نامطمئن بدهید. اگر واقعا مجبور شدید چنین کاری بکنید، به محض این که کار طراحی تمام شد، همه رمزهای عبور را تغییر دهید. پیش از این در مطلب دیگری نحوه تغییر رمز عبور پایگاه داده های جوملا را توضیح داده ایم. توجه داشته باشید ما در این سایت، اعتبار نامه های مشتری ها را همین که کار انجام شد، از بین میبریم.

9- همه سطوح دسترسیِ ممکن را به کاربر پایگاه داده ها داده اید: همین که وب سایت جوملایتان تنظیم شد، کاربر پایگاه داده ها باید تنها سطر وارد کند (INSERT)، سطر به روز کند (UPDATE)، سطر حذف کند (DELETE) و جدول ایجاد کند (CREATE ). او نباید دستور حذف جدول (DROP tables) یا پایگاه داده ها را استفاده کند. مطمئن شوید که فقط سطح دسترسی ضروری را به کاربر پایگاه داده های جوملا داده اید.
10- از این که وب سایت شما را کسی نمیتواند هک کند یا وب سایت شما هرگز هک نمیشود اطمینان دارید: صرف نظر از این که وب سایت کوچک خیریه دارید یا وب سایت بزرگ آموزشی، همیشه سایت شما در خطر هک قرار دارد. بسیاری از هکرها از نرم افزار  استفاده میکنند تا در اینترنت به دنبال وب سایتهایی بگردند که آسیب پذیر بوده و آنها را هک کنند، تنها به این دلیل که میتوانند! همیشه امنیت وب سایت خود را جدی بگیرید و تصور نکنید اگر وب سایت تان خیلی کوچک است هیچ کسی اهمیتی به هک کردن وب سایت شما نمیدهد یا اگر وب سایت تان خیلی بزرگ است، به اندازه کافی امنیت دارد که کسی نتواند آن را هک کند.
به شما توصیه میکنیم فهرست بالا را مرور کنید و ببینید جایی از کارتان ایراد دارد یا خیر. اگر پرسشی داشتید میتوانید با ما تماس بگیرید.